Teneryfa – największa i uważana za najpiękniejszą z Wysp Kanaryjskich znajduje się ok. 300 km od wybrzeży Afryki. Mimo widocznym na każdym kroku wpływom kultury hiszpańskiej i europejskiej uważana jest za egzotyczną część kraju. Zielone palmy, bogata paleta kolorów kwitnących tu kwiatów, lazur oceanu, którego fale rozbijają się o skalisty brzeg lub łagodnie obmywają piaszczyste plaże, majestatyczne wzgórza z ośnieżonym szczytem wulkanu Teide i niesamowita gościnność mieszkańców wyspy sprawiają, że jest to istny raj na ziemi. Ilość atrakcji i niesamowitych miejsc jakie oferuje wyspa sprawia, że chcąc ją dokładnie poznać, trzeba przyjechać tu kilka razy lub zostać na dłużej.
Pierwszymi mieszkańcami wysp byli Guanczowie – lud posiadający własny język oraz kulturę, który podczas podbojów hiszpańskich w późnym średniowieczu znajdował się na poziomie neolitu. Na Teneryfie Guanczowie bronili się najdłużej przez co trwały tu najkrwawsze wojny. Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele pamiątek w postaci budowli, jednak w obecnych tradycjach można zauważyć nawiązania do kultury pierwotnych osadników.
Duże zróżnicowanie krajobrazu wyspa zawdzięcza swemu wulkanicznemu pochodzeniu, jak również działaniu sił przyrody. Północna część wyspy uważana jest za nieco chłodniejszą i bardziej wilgotną dzięki oddziaływaniu północnych wiatrów. Dzięki przyniesionym przez nie deszczom w chłodniejszych miesiącach północne wybrzeże charakteryzuje się wspaniałą, bujną, tropikalną roślinnością, licznymi wodospadami i plantacjami bananowców. Występują tu sporadycznie plaże z delikatnym, czarnym, szarym lub ciemno-czerwonym piaskiem, które przeplatają się ze skalistymi zboczami i klifami tworząc przepiękny krajobraz.
Południowa część wyspy to długie, ciągnące się kilometrami, piaszczyste plaże o różnej palecie barw, bardziej nasłonecznione, łagodne stoki górskie oraz nieco cieplejszy i suchszy klimat stwarzający wspaniałe warunki do słonecznych kąpieli.
Tak jak pozostałe wyspy wulkanicznego archipelagu Teneryfa została podbita przez Hiszpanię w XV w. i znacznie uległa ich wpływom po odkryciach geograficznych. Zauważalne jest to zarówno w kulturze, zabytkach, a także kuchni. Jednak mimo wspólnej historii wyspy różnią się między sobą, a każda z nich ma niepowtarzalny charakter. Turystyka dotarła tu w połowie XIX w. wraz ze statkami parowymi z Kadyksu, a wyspy stały się miejscem odpoczynku światowych elit.
Stolicą jest położone na północno-wschodnim krańcu wyspy Santa Cruz de Tenerife – po Las Palmas na Gran Canarii największe miasto Wysp Kanaryjskich. Wraz z największym miastem pełnią rolę stolicy Autonomii Wysp Kanaryjskich wymieniając się władzą co 4 lata. Znajduje się tu transatlantycki port przeładunkowy oraz pasażerski, jak również wiele pamiątek po ciekawej i bogatej historii miasta oraz wyspy. Centrum społecznym miasta jest Plaza de Espana ze sztucznym jeziorem. Najbardziej znanymi zabytkami miasta są: kościół Nuestra Senora de la Concepcion, Muzeum Naturalne oraz Muzeum Militarne z bogatym zbiorem armat. Jest tu tez wiele pałacyków, parków z posągami i urokliwych placyków, ale najbardziej charakterystyczny jest wybudowany przy porcie na wzór opery w Melbourne gmach Auditorio.
San Andres – jest niedużym kurortem położonym na północ od stolicy, który posiada jedną z największych na świecie sztucznych plaż – Playa de Las Teresitas z naniesionym z Sahary złotym piaskiem i zamknięty w lagunie kamiennych falochronem, który poza zwiększeniem komfortu wypoczywających tu z dziećmi ma zapobiegać zabraniu piasku przez morze.
PÓŁNOCNE WYBRZEŻE
Puerto de la Cruz – jest największym miastem północnego wybrzeża i jednym z niewielu kurortów tej części wyspy. Niegdyś była to część portowa pobliskiego miasta La Orotava, gdzie przeładowywano towary na eksport, a po nadaniu praw miejskich na początku ubiegłego wieku rozwinęła się tu turystyka. Do najciekawszych zabytków miasta należą kościoły Nuestra Senora de la Peta de Francia oraz San Francisco. Miasto posiada wiele nowoczesnych, dużych hoteli, tawern, sklepów oraz okazałą, szeroka plażę z czarnym piaskiem. Największą atrakcją jest tutaj Loro Park – ogromny ogród zoologiczny gdzie odbywają się jedne z najlepszych pokazów delfinów i orek, tresura tygrysów oraz ptaków egzotycznych. Wizytówka parku jest oceanarium ze szklanym tunelem umożliwiającym obserwację życia rekinów.
San Juan de la Rambla – malutka miejscowość wypoczynkowa położona kilka kilometrów na zachód od Puerto de la Cruz, która oferuje kilka niewielkich hoteli i apartamentów do wynajęcia oraz niesamowite widoki ze skalistego klifu na północne wybrzeże i położone niedaleko Puerta de la Cruz. Jest tu cicho i spokojnie – idealne miejsce dla osób chcących uciec od zgiełku miasta.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. POŁUDNIOWE WYBRZEŻE
Los Gigantes – niewielkie miasteczko nadmorskie położone, na którego obrzeżach znajdują się potężne klify masywu górskiego Tene, które spadając pionowo do morza tworzą niesamowity widok i scenerię kąpieli na leżącej nieopodal plaży. Miejscowość oferuje kilka hoteli o rożnym standardzie, kwater prywatnych, niewielki port jachtowy i naturalną, piaszczystą, ciemną plażę.
Puerto de Santiago – wraz z Playa de la Arena tworzą dwa zwarte kurorty, między zatarły się już granice. Znajdują się tu hotele różnych standardów, apartamenty do wynajęcia, kilka tawern plażę w Playa de la Arena, z której korzystają obydwa kurorty.
Playa de San Juan – niewielki, kameralny kurort z sielankowym klimatem i atmosferą, której nie znajdziemy z typowych, dużych kurortach turystycznych. Położony jest między Los Gigantea a Los Americanos, gdzie można dojechać często kursującą komunikacją miejską. Miasto posiada zamkniętą w zatoczce niewielką, choć szeroką plażę z naniesionym złotym piaskiem. Wejście do zatoki zostało odgrodzone by uniknąć wysokich fal i wymycia piasku z laguny.
Playa Paraiso – typowa miejscowość wypoczynkowa z bardzo dobrym zagospodarowaniem turystycznym, zarówno biorąc pod uwagę hotele i apartamenty do wynajęcia, jak również wiele tawern, sklepów z pamiątkami, wypożyczalni sprzętu i szkół sportów wodnych. Znajdują się tu dwie naturalne, piaszczyste, ciemne plaże zamknięte w zatokach. Kurort jest o wiele spokojniejszy niż pobliskie Los Cristianos lub Playa de las Americas i świetnie nadaje się dla wymagających turystów szukających spokoju.
Playa de Fanabe – to nadmorska, turystyczna część miast Fanabe i Miraverde, która skupia wiele hoteli różnego standardu, restauracji i barów oraz posiada dostęp do szerokiej i dość długiej, piaszczystej plaży z szarym piaskiem. Jest ona oddzielona od oceanu 5 usypanymi z kamieni falochronami, dzięki którym fale nie wymywają delikatnego piasku, a plaża zyskuje coraz bardziej wśród rodzin z dziećmi. Na północny zachód od centrum znajduje się oddzielona małą skalista zatoczką druga, mniejsza plaża - Playa del Duque, gdzie znajduje się kilka nowych hoteli o wyższym standardzie usług.
Playa de las Americas – jeden z najpopularniejszych kurortów Teneryfy z szerokim wachlarzem oferty hotelarskiej, dość długą, piaszczystą plażą otwartą na ocean i jednym z najbardziej znanych pól golfowych. Najciekawszą atrakcją jest mieszczący się niedaleko plaży park wodny – Siam Park – otwarty w 2008 r. i będący jednym z najciekawszych w tej części Pacyfiku. Znajduje się tu kilka stref tematycznych, dzika rzeka z atrakcjami, Wieża Mocy – jedna z najwyższych zjeżdżalni wodnych w Europie (28 m wysokości), wiele zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, sztuczna fala oraz spływ na pontonach (jeden z nich – Temple Guardian jest największym na świecie). Jest tu również wiele restauracji, sztuczna plaża, plac zabaw dla małych dzieci („Zaginione Miasto”) i sklepy z pamiątkami. Nieco dalej znajduje się również bardzo popularny Aqaland Costa Adeje, który poza wieloma basenami i zjeżdżalniami oferuje występy delfinów i wiele atrakcji dla dzieci.
Los Cristianos – jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych z wieloma hotelami, którego granice z Playa de las Americas zatarły się już wiele lat tamu. Znajdują się tutaj dwie naturalne, piaszczyste plaże, wzdłuż których biegnie promenada prowadząca do portu. Większa plaża przy Paseo Las Vistas jest bardzo dobrze zagospodarowana rekreacyjnie a jej brzegi zostały częściowo zamknięte z w sztucznie usypanej lagunie. Plaża przy bulwarze Batisty jest mniejsza i znajduje się niedaleko portu – popularna wśród miłośników sportów motorowodnych. Tereny położone na południe od miasta to świetne tereny trekingowe, gdzie podziwiać można niewielki stożki wulkaniczne i widoki ze skalistego wybrzeża.
Las Galates – niewielka miejscowość wypoczynkowa położona w południowej części wyspy, która posiada niewielką, naturalną czarną plażę na zachód od malowniczego portu jachtowego. Przeważa tu skaliste, niewysokie wybrzeże z kilkoma miejscami widokowymi.
El Medano – kameralna i cicha miejscowość wschodniego wybrzeża, która dzięki dzikim plażom i odpowiednim wiatrom cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników windsurfingu. Znaleźć tu można kilka malutkich plaż rozdzielonych wystającymi skałami oraz jedną, piaszczystą i dość szeroką, jednak dość dziką. Jest tu kilka niedużych hoteli i wiele kwater prywatnych, sklepików i kilka tawern, a w weekendy można znaleźć oryginalne skarby na miejscowym targowisku.