Vourliotes – ciekawa miejscowość położona na lesistym zboczu z pięknymi widokami na wybrzeże, słynąca z XVI-wiecznego, najstarszego na wyspie monastyru Panagia Vrondianis. Turyści, którym upał i piesze wędrówki są niestraszne mogą z tego miejsca wybrać się na przepiękną krajobrazowo wycieczkę na szczyt okolicznej góry Karvouni.
Jaskinia Pitagorasa – miejsce koniecznie trzeba odwiedzić przebywając na Samos z powodu niezwykłej legendy opowiadającej historię Pitagorasa, według której znany matematyk, filozof i muzyk znalazł schronienie w tym miejscu przed prześladującym go tyranem Polikratesem. W tajemniczej grocie można chwilę pomedytować, by później udać się do położonego nieco wyżej monastyru Evangelistrias oraz kapliczki Profitis Ilias, z której wybija tajemnicze źródełko. Jeżeli niestrudzonym turystom nie braknie sił, mogą pofatygować się krajobrazowymi szlakami na pobliski szczyt Kerkis, by podziwiać piękne widoki na wyspy Ikaria i Forun.
Megalis Panagias – położony niedaleko wioski Koumaradei monastyr należy do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na wyspie. Zwiedzanie zespołu ceglanych budynków pochodzących z XVI w. można połączyć z obserwacją niezwykłych widoków rozpościerających się na okolicę. Miłośnicy historii powinni obejrzeć skarby kryjące się we wnętrzach klasztoru, czyli cenne przedmioty liturgiczne, najstarsze na wyspie freski czy ozdobioną ikonami przegrodę oddzielającą ołtarz od reszty świątyni, zwaną ikonostasem.
Herajon – istotny punkt na mapie turystycznej Samos, którego pod żadnym względem nie można pominąć. W malowniczej okolicy u ujścia rzeki Imbrassos nad zatoką Tigani rozciąga się teren wykopalisk do którego prowadzi Święta Droga. Według legendy nad pobliską rzeką na świat przyszła bogini Hera, która potajemnie spotykała się z Zeusem, natomiast pierwsze kamienne sanktuarium zbudowano w tym miejscu w VI w. p.n.e. Niestety liczne budowle powstałe w okolicy na przestrzeni wieków nie przetrwały do naszych czasów, niemniej miejsce z rozrzuconymi, kamiennymi szczątkami i kolumną, która przetrwała tysiące lat roztacza wokół siebie tajemniczą aurę i tworzy niepowtarzalny klimat. Można podziwiać między innymi szczątki Wielkiego Ołtarza, Świętej Drogi, Hekatombeonu i świątyni zwanej południową.
Góra Kerkis – turyści, którym niestraszne piesze wędrówki powinni wybrać się na górskie szlaki prowadzące z wybrzeża Votsalakia w kierunku wspaniałej krajobrazowo góry Kerkis, wznoszącej się majestatycznie nad okolicą. Na trasie warto zapytać wyspiarzy o drogę, być może przy okazji w przyjacielskim geście zaproponują kieliszek wyśmienitej „ouzo”. W trakcie wędrówki można również zwiedzić dwa kościoły powstałe w jaskiniach: Panagia Makrini i Agia Triada, udostępnione zwiedzającym – warto mieć przy sobie latarkę. Długą wędrówkę najlepiej skończyć na przepięknej plaży zatoki Varsamo, pokrytej barwnymi kamieniami pochodzenia wulkanicznego i pławić się godzinami w szmaragdowych wodach bezkresnego morza.
Wycieczki na okoliczne wyspy:
Wyspa Chios – grecka wyspa posiadająca połączenie promowe z tureckim kurortem Cesme. Znajduje się na niej klasztor Nea Moni – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jednym z najważniejszych produktów na wyspie jest mastic – odlewana z żywicy drzew rosnących tylko na Chios substancja aromatyczna, z której wyrabia się naturalną gumę do żucia.
Wyspa Kalymnos – wyspa leżąca blisko tureckiego wybrzeża, naprzeciw miejscowości Bodrum. Niegdyś słynęła z połowu gąbek, jednak po katastrofie gospodarczej w regionie w latach 80. ubiegłego wieku kolonia gąbek znacznie się zmniejszyła i obecnie są one sprowadzane z Karaibów i krajów azjatyckich. Wyspa jest słabo zagospodarowana turystycznie, ale jest rajem dla pasjonatów wspinaczek – oferuje ponad tysiąc tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się system jaskiń morskich wokół wyspy, ich zwiedzanie może okazać się niemałą przygodą.
Wyspa Kos - grecka wysepka przy wybrzeżu Tureckim, niedaleko kurortu w Bodrum, która słynie z piaszczystych plaż i odizolowanych cichych wiosek z tradycjami. Największe miasto, o tej samej nazwie co wyspa, słynie z portu i XIV – wiecznej twierdzy wzniesionej przez Joannitów. Na wyspie urodził się uważany za ojca medycyny – Hipokrates, po śmierci którego powstał tu szpital – prawdopodobnie pierwszy na świecie.
Wyspa Nissiros – niewielka wyspa wulkaniczna, której średnica wynosi 8 km, z czego 4 km zajmuje średnica kaldery wulkanicznej. W środku wulkanu, mimo niewielkiej ilości opadów, rośnie bujna roślinność, przez którą Nissiros nazywane jest "zielonym wulkanem". Na wyspie znajduje się niewielki port, gdzie lepiej dopłynąć wraz z wycieczką organizowaną przez biuro podróży, gdyż linie promowe odpływają stąd raz dziennie (do miasta Kos dwa razy).
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Wyspa Patmos – spokojna wyspa różniąca się znacznie od głośnych, turystycznych centrów z uduchowioną atmosferą, szczególnie wyczuwalną wieczorami dzięki znanemu miejscu pielgrzymkowemu, jakim jest monastyr św. Jana Ewangelisty. Wyspa łączy w sobie wiele atrakcji za sprawą sanktuarium, wspaniałych plaż i wielu ustronnych miejsc, w których można znaleźć spokój i doskonały wypoczynek. Miasteczko Skala zachwyca ciekawymi domostwami i plątaniną uliczek, w których łatwo stracić orientację, portem w którym cumują transatlantyki i wybornymi tawernami z dobrym jedzeniem i wyśmienitym winem. Ciekawostką turystyczną, dla której wyspę odwiedza wielu turystów jest Grota Apokalipsy – w tym miejscu św. Jan prowadził ascetyczne życie, a sam Bóg przemówił do niego ludzkim głosem. Na wyspie znajduje się kilka świetnych, piaszczystych plaż, najbardziej znane to Aspri i Meloi.
Wyspa Lipsi – jedna z najchętniej odwiedzanych wysp archipelagu Dodekanez, jej nazwa pochodzi od nimfy Kalipso, która w tym miejscu zatrzymała podróżującego Odyseusza. Życie turystyczne toczy się wokół jedynego portu na wyspie o tej samej nazwie i tam skupiona jest baza turystyczna ulokowana wśród wybielonych domków. Do centrum miasteczka prowadzi przestronna promenada, można tam obejrzeć trój-kopułową katedrę Agios Ioannis oraz zasiąść w przytulnej kafejce lub restauracji, by zamówić ouzo i kawałek ośmiornicy. Okolica słynie z piaszczystych plaż Liendou, Platis i Katsadia, na które najlepiej dotrzeć wypożyczonym skuterem lub taksówką wodną.
Wycieczki do Turcji:
Na wycieczkę wymagany jest paszport, którego okres ważności jest dłuższy niż pół roku, a w porcie należy opłacić wizę turystyczną.
Milas – miasto, w którym przetrwały budowle osmańskie z bogato zdobionymi kominami, oraz 3 świątynie, w tym stary meczet Ulu Camii z XIV w. Warto przyjechać tu na wtorkowe targowisko i zakupić słynące ze świetnej jakości tkaniny, torby na ramię wyrabiane z koziej skóry czy kolorowe dywany w geometryczne wzory. Od. 13 km od Milas znajduje się starożytne Euromos z wspaniałą, koryncką świątynia Zeusa – jedna z 6 najlepiej zachowanych na terenie Azji Mniejszej.
Efez – starożytne miasto, założone przez legendarne Amazonki. Miasto rozwijało się bardzo szybko od VI -III w. p.n.e. i właśnie z tego okresu pochodzi słynna świątynia Artemidy, której kapitele i fragmenty trafiły do British Museum w Londynie, a sama świątynia uznana została za jeden z siedmiu cudów świata. Starożytny Efez był ośrodkiem kultu Kybeles – boginią płodności i urodzaju. Wiele z ocalałych tam ruin pochodzi z czasów rzymskich, a najciekawsze to Stadion w kształcie podkowy, Droga Arkadyjska, gimnazjon portowy, Biblioteka Celsusa, teatr i termy Scholastyki. Będąc w Efezie warto zobaczyć też świątynię Hardiana i starą agorę.
Troja – miejsce kojarzone przede wszystkim z „Iliadą” Homera, która nawiązuje do historii Parysa i pięknej Heleny, oraz podboju twierdzy przez podstęp z drewnianym koniem. Miasto miało też ogromne znaczenie dla Rzymian, gdyż przyszedł tu na świat Eneasz – uznawany za protoplastę rodu julijskiego i założenie Rzymu zanim rozpowszechnił się kult Romulusa. Zobaczyć tu można wykopaliska legendarnego miasta oraz ruiny Assos z niegdyś monumentalną świątynią Ateny.
Bodrum – urokliwa, tonąca w kwiatach miejscowość nazywana tureckim „Santorini” albo „Saint Tropez”, znajdująca się naprzeciw wyspy Kos. Dzięki swemu położeniu wśród skalistych zboczy, malowniczych wysp czy turkusowych lagun okolica kurortu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. W pobliżu dzisiejszego miasta znajdują się ruiny jej starej części – Halikarnas, który pełnił rolę greckiej kolonii. Cenną pamiątką historyczna jest dobrze zachowana forteca z czasów wypraw krzyżowych oraz mauzoleum z białego marmuru nakryte schodkową piramidą, które przez 19 wieków uważane było za jeden z siedmiu cudów świata. Kolejny ważny zabytek to zamek Św. Piotra, w którym mieści się obecnie Muzeum Archeologii Podwodnej. Bodrum jest miastem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Izmir – jest to trzecia największa miejscowość Turcji ze znaczącym portem morskim i lotniczym. Miasto ma bardzo bogatą i burzliwą przeszłość, a jego początki sięgają czasów antycznych, kiedy nosiło nazwę Smyrna. Wcześniej istniała tu osada, której dogodne położenie w zatoce było powodem wielu walk. Miasto Smyrna założył Aleksander Wielki, który zlecił wybudowanie fortecy na górze Pagos. Od kiedy pojawili się tutaj Rzymianie Smyrna rozbudowywała się, o czym świadczą ślady po okazałych budowlach z tego okresu. Konkurencją w rozwoju miasta był pobliski Efez, którego port został zamulony i po odcięciu go od morza Smyrna stała się głównym portem regionu. Miejscowość stała się jednym z siedmiu kościołów Apokalipsy św. Jana – został tu spalony biskup Polikarp, który nie chciał się zrzec chrześcijaństwa. Dobry czasy skończyły się po najeździe Arabów, którzy splądrowali miasto i wielu atakach Turków i Mongołów. Za panowania greckiego, w 1922 r. w Smyrnie wybuchł wielki pożar, podczas którego zginęły tysiące ludzi i zostało zniszczone wiele budowli. Po tym wydarzeniu Grecy zostali przepędzeni, a ze zgliszczy powstał Izmir. Główne zabytki to górująca nad miastem forteca Kadifekale, której okolice stały się ulubionym miejscem zakochanych i spacerowiczów. Miasto i jego okolice można podziwiać wspinając się po schodach wiodących od głównej bramy, a przy dobrej widoczności łatwo dostrzec Manisę, góry na północnym wschodzie, czy leżącą po drugiej stronie zatoki miejscowość Karsiyaka. Niesamowite wrażenie robi tez stara Agora, do której wiodą wąskie uliczki oraz zakryty bazar Cirsi, który jest jednym z największych na wybrzeżu. W Izmirze znajduje się tez inne ciekawe targowisko – Kizlaragasi Han – gdzie jest wiele warsztatów rzemieślniczych i sklepików z wyrobami. Ciekawym miejscem jest Plac Konak z charakterystyczną wieżą zegarową, pomnikiem pierwszego Turka i bogato zdobiony meczet z XVIII w.